הוספיס בית

מהו הוספיס בית?

הוספיס בית מתמחה במתן טיפול רפואי מקצועי המתמקד במתן שירותים תומכים לחולים עם מחלות סופניות בנוחות בסביבה הטבעית של החולה – בביתו. גישה זו שמה דגש על שיפור איכות החיים של אנשים המתקרבים לסוף חייהם ומעניקה להם יחס וסיוע אישי תוך שהם מוקפים בסביבה מוכרת עם בני המשפחה. הוספיס ביתי כולל צוות רב תחומי המורכב מאנשי מקצוע רפואיים, כולל רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים ויועצים. הצוות הרפואי עובד בשיתוף פעולה כדי לתת מענה לצרכים הפיזיים ולהיבטים הרגשיים, לרבות להיבטים הפסיכולוגיים והרוחניים של המטופל. כמו כן צוות ההוספיס זה מתייחס למטופל ומשפחתו כיחידה טיפולית אחת.

הוספיס בית

טיפול בהוספיס ביתי מציע מגוון שירותים כגון טיפול בכאב, איתור ובקרת סימפטומים, ייעוץ לחולים ולמשפחותיהם, סיוע בפעילויות היומיומיות, תיאום לציוד רפואי נדרש בבית ותמיכה במטופל ובמשפחתו. על ידי התמקדות בטיפול הוליסטי פרטני בחולה בתוך הסביבה הביתית, גישה זו שואפת לקדם כבוד, נוחות וכבוד במהלך הפרקים האחרונים של החיים.

מהי המודל הטיפולי של הוספיס בית?

הגישה של הוספיס ביתי הינה מודל שהתפתח בעולם לפני הרבה שנים ושם אל מול עיניו את חשיבות הטיפול המקל, שיפור איכות החיים, מניעת סבל מיותר לחולה ומשפחתו ומתן אוטונומיה לחולה בבחירת המשך הטיפול הרפואי או הפסקתו. בשנת 2005 התקבלה החלטה אמיצה במערכת הבריאות בישראל ונחקק חוק שמעגן גישה זו בחוק, החוק נקרא חוק החולה הנוטה למות, תשס"ו – 2005 אשר עיקריו :

מטרת חוק זה בא להסדיר את הטיפול הרפואי בחולה הנוטה למות תוך איזון ראוי בין ערך קדושת החיים, לבין ערך אוטונומיית הרצון של האדם והחשיבות של איכות החיים. חוק זה מבוסס על ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ועל עקרונות יסוד בתחום המוסר, האתיקה והדת.

עקרון יסוד: השיקולים הבלעדיים בקביעת הטיפול הרפואי בחולה הנוטה למות הם: מצבו הרפואי, רצונו ומידת סבלו.

חוק החולה הנוטה למות הגדיר מספר מצבי חולים אשר יכולים להתאים לטיפול הוספיס בית

 • חולים אונקולגים עם מחלה מתקדמת שלא ניתנת לריפוי
 • מחלת ריאה סופנית
 • אי ספיקת לב סופנית
 • אי ספיקה כבד סופנית
 • אי ספיקה כלייתית סופנית
 • מחלות נוירולוגיות בשלבים מתקדמים כגון דמנציה

חשוב לציין שהגישה של ההוספיס הביתי מתאימה לכל מחלה המאיימת על החיים של האדם כאשר, המצב של המטופל אינו בר ריפוי ותוחלת חייו לפי ההגדרה לא תעלה על 6 חודשים עם כל הניסיונות בטיפול מאריך חיים.

מה כולל הוספיס בית?

הוספיס בית הוא שירות אשר מציע מגוון רחב של אופציות שמטרתם להקל על החולה. הגישה מתבססת על צוות בין מקצועי שכולל: רופא, אח/ות, עובדת סוציאלית וכל פונקציה שנדרשת בהתאם למצבו של החולה.

המטרה של שירות ההוספיס בית הינה לאפשר לחולה לסיים את חייו בשקט ובשלווה בסביבה הטבעית שלו מוקף באוהביו במקום בסביבה מנוכרת ותחת פלורסנטים של בית החולים.

במסגרת הוספיס בית לכל חולה מתבצע אומדן ע"י אנשי הצוות השונים :

 • אומדן צרכים פיזיים, תסמינים מצב תפקודי
 • אומדן צרכים נפשיים
 • בדיקת מקורות תמיכה לחולה ומשפחתו
 • בניית תוכנית טיפול רב מקצועית
 • ביצוע בדיקות או בירורים שתורמים לשיפור איכות החיים בלבד
 • זמינות 24/7
 • מרשמים
 • מתן נוזלים במידת הצורך
 • מתן תרופות לאיזון כאב ותסמינים אחרים וכו
 • הדרכה לזיהוי מצבי חירום או מצבים חריגים שמצריכים אשפוז במידה וצריך

מתי ניתן להשתמש בהוספיס בית?

המוות הינו טאבו בחברה שלנו, קבלת מצב הסופניות של החולה הן על ידיו והן על ידי המשפחה הינה התנאי הראשון לקבלת שירות הוספיס בית. חשוב לדעת מה הן מטרות הטיפול בהוספיס בית ולנסות לעשות את האיזון בין הטיפול המקל למרפא.

הגדרת החולה כסופני הינה משימה קשה ודורשת אבחון של רופא מומחה בתחום. לעיתים הגדרה זו יכולה להתעכב בשל הרצון לבצע עוד בירור או בדיקה כדי להיערך להעברת החולה לביתו.

ההחלטה על הוספיס בית אמורה להתקבל על ידי הצוות באשפוז, החולה ומשפחתו. חשוב לבדוק לפני ההערכות להוספיס בית את מוכנות המשפחה להחזרת החולה הביתה. כל זאת במטרה שלא להגביר את סבלו של המטופל בשל שיקול דעת מוטעה במצבים שהבית אינו ערוך פיזית ואין מטפל עיקרי.

השירות של לגעת מקרוב,  הוספיס בית

חברת לגעת מקרוב עוסקת בהוספיס ביתי, מעסיקה מגוון רחב של אחיות רופאים וצוותים רפואיים, לחברה היכולת לגייס את הצוות הרפואי להוספיס בית בהתאמה לחולה ומשפחתו. לחברת לגעת מקרוב אנשי צוות רפואי לטיפול ביתי בעלי חמלה, אכפתיות ותקשורת בין אישית גבוהה עם המטופל ומשפחתו. לחברת לגעת מקרוב מחויבות לתת שירות במסגרת הוספיס בית, באיכות גבוהה, אשפוז ביתי בטוח שמאפשר שימור רצף טיפול עם הגורמים הרפואיים השונים. לחברת לגעת מקרוב צוות להוספיס בית הכולל: אחיות מוסמכות בעלות ניסיון רב במתן שירות עד הבית ורופאים כלליים ומומחים בעלי ניסיון רב בטיפול ביתי. הצוות הרפואי להוספיס בית, מאפשר לחולה אשפוז ביתי בנוחות מרבית במקום להגיע למרפאה ו/או לבית החולים. הוספיס בית כולל רופאים ואחיות המגיעים מצוידים בכל הדרוש לטיפול רפואי/סיעודי מותאם אישית, בהתאם לצורך הרפואי של המטופל.

לגעת מקרוב הינה חברה המספקת שירותים בקהילה בין היתר שרותי טיפול ביתי: ביקורי רופא עד הבית, אחות עד הבית, כוח אדם רפואי לבתי חולים, בתי אבות של הגיל השלישי. החברה בפריסה ארצית וכוללת צוותים רפואיים: רופאים, אחים ואחיות מוסמכים וסטודנטים לסיעוד. הערכים של חברת לגעת מקרוב המלווים אותם בעשיה הרפואית הכוללת, טיפול ביתי ברמה גבוהה, הנגשת השירות למטופלים, זמינות בפריסה ארצית, צוותים רפואיים מקצועיים, אנושיים, תקשורתיים ובעלי חמלה.

צ'אט דרך הוואטסאפ
היי,
איך אפשר לעזור ?
דילוג לתוכן